Manyetik Motor | Magnet Motor, Mıknatıslı Motor, Manyetik Jeneratör, Magnetic Motor, Free Energy

Full Version: MAGNETÖR -Magnet Motor (İCADI ÇOK MU UZAK)
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Manyetik motor günümüzün en popüler konularından biri... Neden mi? Çünkü mıknatıs imalatındaki gelişmelerle mıknatıs gücündeki artış ister istemez insanların dikkatini bu alana çekiyor. Aynı mıknatıs gibi.. Demire bağlanmış bu kadar gücün insanlık yararına enerji elde edecek şekilde bu güne kadar niçin kullanılamadığına hayret ediyor. Tabii enerji deyince akla ilk gelen dimamo ve motor. Doğal manyetik alandan elde edilmesi ilk düşünülen şey de elbette motor. Nedeni ise zaten elektrik motorlarının manyetik alanı kullanıyor olması. Ben de yaklaşık 2 yıldır motorlar üzerinde incelemer yapıyorum. İçten yanmalı motorlar, diştan yanmalı motorlar, elektrik ve buhar motorları hakkında branşım olmadığı halde ilgim icabı hayli bilgi topladım. Bir adet ev (El) yapımı buhar motoru yapıp çalıştırdım.
Magnet motorlar da hobilerim arasında. Magnet motor denemelerime başlamadan yaklaşık 1 ay boyunca mıknatıs özelliklerini ve güçlerini incelemek amacıyla mıknatıs denemeleri yaptım. Hatta mıknatıs motora türkçeye tam uyumlu olmasa da türkçe bir ad bile verdim "MAGNETÖR." Bu konudaki dişüncelerimi Edebiyat defterindeki sayfamda da paylaştım. İsyerseniz onu burada da paylaşmak isterim.
MAGNETÖR -Magnet Motor (İCADI ÇOK MU UZAK)
MIKNATISLIK VE MANYETİK ENERJİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİM;

Mıknatıs : Manyetik alan üreten nesne veya malzemedir. Demir, (Fe, Atom no 26 Atom ağırlığı 55,845(2) g/mol) Kobalt, (Co, Atom no 27 Atom ağırlığı 58.933195(5) g/mol) Nikel, (Ni, Atom no 28, Atom ağırlığı 58.6934 g/mol) ile Neodimyum (Nd, atom no 60, atom ağırlığı 144,3) ve Samaryum,(Sm, Atom no 62 Atom ağırlığı 150.36(3) g/mol) alaşımları bazı metalleri çeker, bakır ve alüminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan malzemelere etki etmez.
Mıknatıslık etkisi, malzemelerde iki karşılıklı uçta toplanır. Bu iki uca mıknatısın kuzey ve güney kutbu ismi verilir. İki mıknatısın aynı kutupları birbirini iterken, zıt kutupları birbirini çeker. . Bu itme ya da çekme kuvveti, mıknatısların kutup şiddetleri ile doğru, aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılıdır.

Doğal manyetik maddelerin mıknatıslık etkisinin çok uzun süreli olduğu bilinmektedir Mıknatıs tabiatta mıknatıs taşı olarak bulunabildiği gibi, mıknatıslanma özelliğine sahip metallere keskin vuruş, ısıtma ve sürterek sabit mıknatıs haline getirmek de mümkündür. Bu işlemler incelendiğinde vurma ile hareket enerjisi, ısıtma ile ısı enerjisi, sürtme ile ısı ve hareket enerjisi harcarız bunun karşılığında manyetik bir alan elde ederiz.

Sabit mıknatıslar bir tarafa bırakılırsa elektrik mıknatısları da hayatımızda oldukça çok kullandığımız araçlardandır. Elektro mıknatıs elde edebilmek için basit tarifiyle bakır bobin ve demir çubuğa ihtiyaç vardır. Bobin içine demir çubuğu yerleştirip, bakır tellere iki uçtan elektrik enerjisi verdiğimizde, bu enerji bize manyetik alan olarak geri döner.

Manyetik alan potansiyel enerji, manyetik alan oluşturmak için kullandığımız, ısı, hareket ve elektrik enerjileri ise kinetik enerji olarak tanımlanmaktadır. Buraya kadar bahsedilen olaylar enerjinin korunumu prensibi ile enerjilerin birbirine dönüşebilme yasalarına uygundur.

Yüksek bir dağda oluşmuş göletin yüksek bir potansiyel enerjiye sahip olduğu muhakkaktır. Bu potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürebilmek için suyun akışkanlığından yararlanıp, kanal açarak akarsu haline getirmek veya sifonlama yaparak daha aşağılarda kullanılabilir yüksek basınç elde etmek mümkündür. Böylece oradaki potansiyel enerjiyi, kinetik enerji olarak kullanabiliriz. Önemli olan potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çevirmek için, uygun yöntemi bulmak ve kullanmaktır.

Gerek sabit gerekse elektro mıknatısların yukarıda anlatılan oluşumlarında, yüksek miktarda kinetik enerji (hareket, ısı, elektrik) kullanıldığı görülmektedir. Enerjinin korunumu prensibinden hareketle, manyetik alanın özel konumlu yüksek bir enerji deposu olduğunu söylemek mümkündür. Bunun delili de bazı metallerde gösterdiği itme ve çekme kuvvetidir. O halde manyetik alanda depolanmış bu enerjiyi itme ve çekme kabiliyetinden istifade ile tekrar kinetik enerjiye (Mıknatıslığa bağlı olarak devamlılık arz eder şekilde) çevirmek niçin mümkün olmasın?!... Kanal açmak veya sifon kurmak işte bütün mesele burada...

İnternet yayınlarından ve video görüntülerinden bu konuda amatör ve profesyonel pek çokçalışma yapıldığını görmek mümkündür. Özellikle perpetual motion (Daimi hareket) ile uğraşanlar mıknatıstaki enerjiyi bu maksatla kullanmaya çalışmaktadır. Ayrıca mıknatıs motoru (Magnet motor – magnetör) yapılabildiği takdirde kullanacağı enerjiyi kendi bünyesinde bulundurduğundan ilave bir enerji ihtiyacı doğurmayacak ve ekonomik olacaktır. Buhar, elektrik, petrol veya nükleer madde gibi bir enerji kaynağı kullanmayan, atık üretmeyen bir motor çevre sağlığı açısından da büyük fayda sağlayacak, dünyanın çehresi de hayli değişecektir.. Mıknatıs gücünden yararlanarak kinetik enerji elde etmek isteyen, pek çok araştırmacı henüz bu başarıya ulaşamamıştır. Zira göldeki potansiyel enerjiyi suyu tasla naklederek kinetik enerjiye çevirmek, açıkça yöntem yanlışlığına delalet etmektedir. Mekanikçilere bu alanda çok iş düştüğü kanaatindeyim.

Bilim adamları mıknatıs motor yapılamayacağını iddia etmekte ve bu iddialarını Gaus yasaları ile enerjinin sakımı kanununa dayandırmaktadırlar. Zira magnetik alanı bir kinetik enerji kaynağı olarak kabul etmemektedirler. Kısmen bu düşünce doğru olsa da bence yanıldıkları nokta da burasıdır. Pek çok başarısız magnetör denemesi bilim adamlarının bu görüşünü haklı çıkarsa da, her gün daha çok artan bu alandaki araştırmalar ile günümüzde neodimyum, alüminyum-nikel-kobalt (Alnico) ve samaryum alaşımlarından güçlü mıknatısların yapılması, magnet motor (magnetör) icadına çok yaklaşıldığını düşündürmektedir.

İlhan BÜYÜKYÖRÜK
(12.04.2012-Gemlik)

édmin

Yazınız için teşekkürler.
(04-19-2012 04:37 AM)eyurur Wrote: [ -> ]Yazınız için teşekkürler.
Önemli değil.. Düşüncelerimi forumunuzda da paylaşmak istedim.
Yukarıdaki düşüncelerimdeki haklılığımı gösteren bir videoyu biraz önce izledim. Gerçi burada yerçekimi de kullanılmış ama asıl fonksiyonun mıknatısta olduğunu izleyenler görecekler. Bence tam bir magnet motor olmasa da belki küçük bir adım, ama daha da önemlisi olaya farklı bakmanın çok güzel bir örneği. basit ama ince zeka ürünü...
"perpetual motion machine. magnetizm & gravity" diye aranırsa videoyu görmek mümkün
(05-07-2012 11:04 PM)ilh57 Wrote: [ -> ]Yukarıdaki düşüncelerimdeki haklılığımı gösteren bir videoyu biraz önce izledim. Gerçi burada yerçekimi de kullanılmış ama asıl fonksiyonun mıknatısta olduğunu izleyenler görecekler. Bence tam bir magnet motor olmasa da belki küçük bir adım, ama daha da önemlisi olaya farklı bakmanın çok güzel bir örneği. basit ama ince zeka ürünü...
"perpetual motion machine. magnetizm & gravity" diye aranırsa videoyu görmek mümkün

Videoyu ekledim ve izledimve mesajınıza ekledim . gerçekten resmen düşüncelerinizi onaylar gibi bir video..
(05-08-2012 12:15 AM)Admin Wrote: [ -> ]Videoyu ekledim ve izledimve mesajınıza ekledim . gerçekten resmen düşüncelerinizi onaylar gibi bir video..

Videoyu yazıma eklemekle gösterdiğiniz ilgi ve inceliğe teşekkürler. İnanıyorum ki daha farklı ve gelişmiş fikirlere ait modelleri de daha ileride göreceğiz.. Rolleyes
İlh 57 kaliteli bir mıknatıs alıp bende deneylere başlamak istiyorum sizce nereden ve hangi ürünü almalıyım ?
(07-31-2012 09:45 PM)gurbuz Wrote: [ -> ]İlh 57 kaliteli bir mıknatıs alıp bende deneylere başlamak istiyorum sizce nereden ve hangi ürünü almalıyım ?

Ürün konusunda fazla bilgim yok ama bildiğim ve benim kullandığım kadarıyla neomidyum mıknatıslar çekim gücü yüksek mıknatıslar. Ben internet vasıtasıyla getirttim. İlk başlıyorsanız ikinci el piyasadan kolay temin edebileceğiniz mıknatısları tavsiye ederim.
ilh57 ye bende katılıyorum ilk denemeleriniz için internettne kolayca bulabileceğiniz mıknatısları temin edin . Daha sonra geliştireceğiniz Mekanizma için kendinize özel şekklillerde ve Glass larda mıknatıslar yaptırabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim
böyle önemli bir konunun incelendiği bu sitenin 100 kayıtlı kullanıcısı olması ülkemizde enerji konusuna verilen önemi gösteriyor..düşündürücü...
umarım enerji ,yenilenebilir enerji konusuna türk insanının bakışı değişir ve bu çalışmalardan daha çok örnekler çıkar da bizde birtek muammer yıldız ile iftihar edip durmayız..
en iyi dileklerimi sunarım admin ...
Reference URL's